czwartek, 17 marca 2016, 08:59

Wyprawa w góry - w co się zaopatrzyć?

Chodzenie po górach to nie spacer. Nie można wybrać się spontanicznie i bez żadnego przygotowania. Trzeba wziąć ze sobą odpowiednie wyposażenie. Sprzęt i odzież decyduje o komforcie, bezpieczeństwie, a czasami nawet o życiu.
Wyprawa w góry Wyprawa w góry

Odzież

Udając się na wędrówki, należy wybrać odpowiednie obuwie. Musi spełniać dwa podstawowe wymagania. Chronić stopę przed urazami, a także zabezpieczać przed poślizgnięciem. Powinno być wygodne, lekkie i elastyczne.

Niezastąpione są skarpety, które powinny być długie, sięgać co najmniej kilka centymetrów nad kostkę. Nawet najlepsze obuwie nie uchroni od przemoczenia, jeśli śnieg lub woda dostaną się od góry. Dlatego tak ważne są ochraniacze. Powinny być wykonane z mocnej tkaniny syntetycznej. Powinny posiadać zamek na całej długości, by można było je zakładać bez zdejmowania butów.

Najważniejszym zadaniem odzieży w górach jest zapewnienie maksymalnego komfortu termicznego. Odzież ma dawać ochronę, utrzymywać ciepło oraz pozbywać się potu. Odpowiedni ubiór to odpowiednia ilość warstw. Najlepiej ubierać się na "cebulkę”: warstwa kontaktowa, termiczna, zewnętrzna.

Jeżeli jest taka możliwość, lepiej nie zabierać na wędrówki spodni dżinsowych, bowiem ograniczają ruchy i wolno schną, a ponadto po zmoczeniu stają się ciężkie. Nowe buty należy przed wyruszeniem rozchodzić, wówczas nie będziemy mieć otarć stóp. W plecaku mogą znaleźć się zapasowe sznurówki i wkładki do butów.

Sprzęt

Podstawowym wyposażeniem turysty górskiego są kije trekkingowe. W Polsce nie są jeszcze popularne tak, jak za granicą. Kije teleskopowe pomagają w marszu, odciążają kręgosłup i stawy kolanowe. Powinny posiadać regulację długości i mieć wytrzymałe końcówki widłowe.

Plecak jest podstawowym sprzętem turystycznym bez względu na długość wycieczki. Plecaki powinny być: z tkaniny bardzo wytrzymałej, posiadać zamki mocne i solidne, dobre klamry, stelaż powinien nadać wystarczającą sztywność pleców.

Energia

Oczywiście nie można zapomnieć o jedzeniu i piciu. Warto zabrać ze sobą wodę i czekoladę, aby w trakcie marszu nie zabrakło energii. 

Tak przygotowany miłośnik gór może spokojnie i bezpiecznie wyruszyć na wędrówkę.

Źródło: www.podroze.pl

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • Panorama Pragi

    Europejskie metropolie na weekendowy wypad - Praga

    Kiedy zapragniemy wybrać się na wycieczkę, a nie mamy czasu ani możliwości na urlop, warto odwiedzić pobliskie metropolie. Dwa dni wystarczą na intensywne zwiedzanie, poznanie lokalnej kuchni i imprezę za granicą. »

  • Couchsurfing

    Couchsurfing

    Słyszałeś kiedyś słowo couchsurfing? Zastanawiałeś się, co to jest? Dlaczego jest tak bardzo popularne? »

Zobacz również